Dysza do drukarki z głowicą Volcano o średnicy 1,2 mm. na filament o średnicy 1,75 mm.
Dysze posiadają następujące wymiary:
- długość całkowita - 21,0 mm
- długość części gwintowanej - 16,0 mm
- średnica gwintu - M6 mm
- średnica otworu roboczego: 0,8 mm
- średnica otworu wejściowego: 1,2 mm
- filament - 1,75 mm
Należy podkreślić iż oferowane dysze posiadają znacznie większą długość przez gromadzony w nich filament na większej długości utrzymuje temperaturę roboczą, dzięki czemu drukarka może poprawnie drukować z dużymi prędkościami bez strat na jakości wydruków. Cecha ta wpływa na częste modyfikacje drukarek z głowicami E3D co jest widoczne na ostatniej grafice.
Producent - IdeaFormer.
W innych ofertach proponujemy różne, inne średnice dysz.
❗Dlaczego dysze posiadają różne średnice otworów? ❗
✔️ Kupując nową drukarkę 3D zazwyczaj otrzymujemy ją z dyszą o średnicy 0,4mm i wielu z nas wymieniając dyszę na nową zastępuje ją dyszą o takiej samej średnicy, nie zastanawiając się nawet czy to jest słuszne.
✔️ Warto wiedzieć jaki wpływ i na co ma zmiana średnicy dyszy.
Nowe drukarki producenci wyposażają w dysze o średnicy 0,4mm jako najbardziej uniwersalne i z pośród dostępnych na rynku uśrednione wymiarowo. Jako że zazwyczaj na rynku spotykamy średnice otworów w dyszach między 0,2 mm a 1,2 mm należy przyjąć iż wymiar 0,4 mm jest tym środkowym.
✔️ Na co wpływają średnice otworów dysz?
Czym mniejsza średnica dyszy tym dłużej trwa wydruk (tego samego projektu) ale jest dokładniejszy przez obniżenie każdej poszczególnej warstwy druku - rozdzielczość projektu. Jeżeli nie zależy nam na poprawieniu jakości, zmniejszeniu widoczności poszczególnych warstw wydruku (wrażenie większej gładkości bocznych powierzchni) a pragniemy skrócić czas całego drukowania to pozostawiamy dyszę fabryczną 0,4 mm albo bardziej radykalnie - zmieniamy dyszę na większą, nawet 1,2 mm co w efekcie wpłynie na zwiększenie grubości każdej warstwy (zauważalne na ściankach wydruku), oraz znacząco skróci czas druku.
Jeżeli natomiast pragniemy wydrukować obiekt bardziej dokładny, szczegółowy i o gładkich ściankach to musimy zmienić dyszę na mniejszą (o mniejszej średnicy otworu) licząc się ze znacznym wydłużeniem czasy trwania całego wydruku.
✔️ W obu przypadkach, zawsze gdy zmieniamy średnicę dyszy musimy pamiętać o zmianie ustawień w programie przygotowującym G-kod naszego projektu i dostosować go do średnicy dyszy jaką zamierzamy drukować.
Różnice w jakości wydruku, oraz różnice w jego szybkości okażą się zaskakująco duże i należy się liczyć z koniecznością pozostawienia drukarki drukującej nawet przez kilkadziesiąt godzin, lub (w drugiej skrajności) z bardzo mało szczegółowym, mało dokładnym, nieatrakcyjnym wydrukiem.
Warto jednak przynajmniej spróbować zmian średnicy dyszy aby znać jej wpływ na efekt końcowy.
.